tisdag 25 januari 2011

Årets oscarsnomineringar och mina tippningar

Nu brukar jag inte ha 100% rätt på mina förhandstippningar, men samtidigt inte helt fel heller. Mina tippningar ligger i fet stil.  Hur som gaver de nominerade är:


Bästa film: Black Swan 
The Fighter 
The Inception 
Kids Are All Right 
The King's Speech 
127 timmar 
The Social Network 
Toy Story 3 
True Grit 
Winter's Bone 

Bästa kvinnliga huvudroll: Annette Bening (The Kids Are All Right) 
Nicole Kidman (The Last Station) 
Jennifer Lawrence (Winter's Bone) 
Natalie Portman (Black Swan) 
Michelle Williams (Blue Valentine) 

Bästa manliga huvudroll: Javier Bardem (Biutiful) 
Jeff Bridges (True Grit) 
Jesse Eisenberg (The Social Network) 
James Franco (127 timmar) 
Colin Firth (The King's Speech) 

Bästa regissör: Darren Aronofsky (Black Swan) 
David O. Russell (The Fighter) 
Tom Hooper (The King's Speech) 
David Fincher (The Social Network) 
Joel och Ethan Coen (True Grit) 

Bästa kvinnliga biroll: 
Amy Adams (The Fighter) 

Helen Bonham Carter (The King's Speech) 
Melissa Leo (The Fighter) 
Hailee Steinfeld (True Grit) 
Jackie Weaver (Animal Kingdom) 

Bästa manliga biroll: 
Christian Bale (The Fighter) 
John Hawkes (Winter's Bone) 
Jeremy Renner (The Town) 
Mark Ruffalo (The Kids Are All Right) 
Geoffrey Rush (The King's Speech) 

Bästa originalmanus
Mike Leigh (Medan åren går) 
Scott Silver, Paul Tamasy och Eric Johnson (The Fighter) 
Christopher Nolan (Inception) 
Lisa Cholodenko och Stuart Blumberg (The Kids Are All Right) 
David Seidler (The King's Speech) 

Bästa manus efter en förlaga
Danny Boyle och Simon Beaufoy (127 timmar) 
Aaron Sorkin (The Social Network) 
Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton och Lee Unkrich (Toy Story 3) 
Joel och Ethan Coen (True Grit) 
Debra Granik och Anne Rosellini (Winter's Bone) 

Bästa utländska film
Biutiful (Mexico) Dogtooth (Grekland) 

Hämnden (Danmark) 
Incendies (Kanada) 
Outside the Law (Algeriet) 

Bästa dokumentärfilm (långfilm): Exit through the Gift Shop 
Gasland 
Inside Job 
Restrepo 
Wasteland 

Bästa animerade film: 
Draktränaren 
The Illusionist 
Toy Story 3 


Bästa specialeffekter: Alice i Underlandet 
Harry Potter och dödsrelikerna: Del 1 
Livet efter detta 
Inception 
Iron Man 2 

Bästa scenografi:

Alice i Underlandet 
Harry Potter och dödsrelikerna: Del 1 
Inception 
The King's Speech 
True Grit 

Bästa foto: Black Swan 
Inception 
The King's Speech 
The Social Network True Grit 

Bästa kostym: Alice i Underlandet Kärlek på italienska 
The King's Speech 
The Tempest 
True Grit 

Bästa klippning: Black Swan 
The Fighter 
The King's Speech 
127 timmar The Social Network 

Bästa smink: Barney's Version 
The Way Back 
The Wolfman 



Så, det är Antichristers tankar om vilka som får hem Oscars i år!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar